Kokie parazitai gali gyventi žmogaus organizme ir kaip su jais tinkamai kovoti?

parazitai žmogaus organizme

Parazitologija yra mokslas, tiriantis parazitizmo reiškinį. Pagrindinis tokio mokslo uždavinys – tirti parazitų ir šeimininkų santykius, jų įtaką vienas kitam, kuri priklauso ir nuo aplinkos veiksnių.

Didėjant gyventojų migracijai (turizmo plėtrai, didėjant atvykstančių iš skirtingų šalių skaičiui) parazitizmo mokslo vaidmuo šiuolaikinio pasaulio sveikatos apsaugos srityje išaugo kelis kartus. Toliau panagrinėkime, kokie parazitai gali gyventi žmogaus kūne ir kokie simptomai gali atsirasti dėl įvairių užkrėtimų.

Padaugėjo žmonių, sergančių imunodeficitu, įskaitant pacientus, sergančius ŽIV infekcija, taip pat dėl medicinos pažangos, susijusios su chemoterapijos taikymu ir besivystančia transplantologija.

Visa tai veda prie to, kad dauguma parazitų sukeliamų ligų (užsikrėtimų), kurios dažniausiai pasireiškia be komplikacijų arba visai be simptomų, gali būti mirtinos žmonėms su nusilpusia imunine sistema.

Tokių pacientų reakcija į parazitinių organizmų patekimą labai skiriasi nuo įprastos reakcijos, dėl kurios atsiranda ūmių, netipinių ligos formų.

Taip pat žmonių populiacijos aktyvumas provokuoja globalius klimato sąlygų ir natūralaus kraštovaizdžio pokyčius, dėl kurių infekcijų pernešėjai plinta iš endeminių zonų į kitas vietoves ir regionus.

Medicininė parazitologija skirstoma į keletą skyrių, priklausomai nuo parazitinių organizmų priklausomybės įvairioms grupėms: pirmuonių parazitų, helmintų parazitų, parazitinių nariuotakojų ir kt. Taigi mokslas skirstomas į:

 1. Medicininė protozoologija (parazitinių pirmuonių tyrimas, pirmuonių simptomai ir gydymas);
 2. Medicininė helmintologija (parazitinių helmintų kirmėlių tyrimas, helmintų infekcijų simptomai ir gydymas);
 3. Parazitinė entomologija (parazitinių nariuotakojų tyrimas).

Santykiai tarp organizmų

Parazitizmas yra ypatingas skirtingų rūšių organizmų santykių būdas, kai vienas iš jų (parazitas) naudoja kitą (šeimininką) kaip nuolatinio ar laikino gyvenimo vietą, taip pat kaip maisto šaltinį.

Parazitas savo šeimininko nenužudo iš karto, pirmiausia turi juo maitintis pakartotinai. Evoliucijos metu parazitai sukūrė specialius sąveikos su šeimininkais mechanizmus, kurie užtikrina visų parazituojančių rūšių gyvybinę veiklą.

Išorinės gamtos sąlygos parazitus veikia ne tiesiogiai, o netiesiogiai, per šeimininkus.

Parazitizmo reiškinys yra gana plačiai paplitęs planetoje. Parazitai gali priklausyti bet kuriai sisteminei visų organizmų karalysčių grupei. Bet koks organizmas, išskyrus virusus, gali tapti parazitų „namais".

Tokiu atveju parazituojantys individai patys tampa kitų klasifikacinių gyvūnų grupių parazitų šeimininkais.

Parazitocenozė yra absoliučiai visų parazitinių organizmų, kurie vienu metu gyvena šeimininke, skaičius. Ligos sukėlėjas yra parazitiniai organizmai, būdingi skirtingoms šeimininkų rūšims.

Savo šeimininko viduje gyvenantys parazitai ne tik maitinasi, bet ir sukelia įvairias ligas, kurios gali baigtis sergančiojo mirtimi. Šis reiškinys vadinamas patogeniškumu.

Parazitai žmogaus organizme neigiamai veikia jį keliais mechanizmais:

 1. Ląstelių ir audinių pažeidimas;
 2. Poveikis imuninės gynybos mechanizmams ir šeimininko antikūnų gamybai;
 3. Organizmo šeimininko jautrinimas (padidėjęs jautrumas);
 4. Nuodingas parazitų medžiagų apykaitos produktų poveikis.

Parazito vystymosi ciklas – tai bendras morfologinių organizmo vystymosi fazių skaičius, taip pat kiekvienos fazės buveinės, infekcijos ir perdavimo maršruto nurodymas.

Pavyzdžiui, parazitinėms kirmėlėms vystytis skiriamos šios fazės: invazinė fazė – patekimas į šeimininko organizmą; lervų formavimosi fazė; suaugusio, lytiškai subrendusio individo fazė.

Invazinės ligos (infestacijos) – tai ligos, kurias sukelia parazitiniai organizmai. Invazinės žmonių ligos skirstomos į pirmuonis (juos sukelia pirmuonys), helmintozes (parazitines kirmėles) ir ligas, kurias sukelia nariuotakojų parazitavimas.

Parazitų požymiai žmogaus kūne yra tokie įvairūs, kad nėra prasmės juos vertinti kaip visumą. Todėl toliau apžvelgsime pagrindinių pirmuonių, helmintozės ir kitų gyvūnų organizmų sukeltų invazijų simptomus.

Dėl būtinybės laikytis parazitinio gyvenimo būdo, išskiriami trys parazitizmo tipai:

 1. Netikras parazitizmas. Atsitiktinis laisvai gyvenančio individo patekimas į šeimininką, kuris kurį laiką gali būti gyvybingas ir galintis sutrikdyti įprastus jo gyvenimo procesus. Netikrieji parazitai greitai patenka į aplinką (pavyzdžiui, su išmatomis) arba po trumpo laiko miršta. Netikras parazitizmas būdingas kai kurioms dėlėms, kurios netyčia patenka į žmonių nosies ertmę, kur jos gyvena ir sukelia kraujavimą, erkėms ir jų kiaušinėliams, kurie patenka į skrandį ir vėliau išsiskiria su išmatomis, ir kai kurioms ameboms.
 2. Fakultatyvinis parazitizmas – tai organizmų gebėjimas gyventi ir su šeimininku, ir be jo. Parazito gyvybingumas trunka ilgiau nei pirmuoju atveju. Šis tipas būdingas musių lervoms, kurios gali vystytis už gyvo organizmo ribų ir netyčia patekusios į jį (miazės sukėlėjai).
 3. Tikras parazitavimas. Šio tipo parazitai apima helmintus, blusas, utėles ir kt.
Šeimininko kūno atžvilgiu
Ektoparazitai Jie gyvena odos paviršiuje, maitinasi kraujo kūneliais ir viršutiniais odos sluoksniais.
Endoparazitai Jie gyvena savo šeimininkų audiniuose, ląstelėse ir ertmėse. Jie gali būti tik viename iš organų, tačiau gali persikelti į netoliese esančius, taip pat pakenkdami jiems
Pagal kontakto trukmę
Laikinas parazitas Dažniausiai tai yra ektoparazitai, jų kontaktas dažniausiai būna trumpalaikis
Stacionarus parazitas Tokiems parazitams šeimininkai taip pat yra savotiški „namai". Šis parazitinio gyvenimo būdas skirstomas į du tipus: periodinį (dalį laiko parazitas praleidžia šeimininke) ir nuolatinį.
Pagal specifiškumą
Polispecifinis Gali pakeisti įvairių tipų šeimininkus, nes jie minta krauju, epidermiu ir kitais audiniais, būdingais daugeliui gyvų būtybių tipų.
Monospecifinis Gali parazituoti tik tam tikrų rūšių (rūšių) šeimininkuose

Savininko samprata

Šeimininkas yra gyvas organizmas, kurį parazitas naudoja kaip maistinių medžiagų šaltinį ir vietą gyventi. Dauguma parazituojančių asmenų gali pakeisti šeimininkus, o tai lemia keli parazito gyvenimo etapai.

Galutinis šeimininkas (kitaip pagrindinis, galutinis, paskutinis) yra organizmas, kuriame parazitas gyvena suaugęs ir gali daugintis lytiškai.

Tarpinis šeimininkas yra šeimininkas, kuriame gyvena parazitų lervų fazė arba fazė, kuri dauginasi tik nelytiškai.

Rezervuarinis šeimininkas – kurio viduje parazitas yra gyvybingas, daugėja, bet toliau nebręsta.

Parazitinės ligos gali būti antroponozės (ligos šaltiniai ir šeimininkai yra žmonės), antropozoonozės (šaltiniai ir šeimininkai yra ir žmonės, ir gyvūnai) ir zoonozė (šaltiniai ir šeimininkai yra gyvūnai).

Daugelis infekcijų vadinamos natūraliomis židininėmis infekcijomis, kai ligos sukėlėjai pereina tarp laukinių gyvūnų tam tikroje teritorijoje.

Parazitinių infekcijų diagnozavimo metodai

Negalite atsikratyti „parazitų kūne" naudodami „stebuklingą piliulę" ar liaudies gynimo priemones, galite padaryti dar didesnę žalą sau. Pirmiausia turite suprasti, kokią invaziją žmogus turi. Invazinėms ligoms diagnozuoti naudojami makroskopiniai, mikroskopiniai ir imunologiniai metodai.

Makroskopiniai metodai leidžia nustatyti infekcijos sukėlėjus ant išorinių paviršių arba paveikto asmens išmatose.

Mikroskopiniai metodai taip pat leidžia nustatyti parazitus kraujo tepinėliuose, audinių skysčiuose, raumenų audinio biopsijose, taip pat skrepliuose, išmatose, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos turinyje.

Parazitologiniuose tyrimuose naudojami optinės ir elektroninės mikroskopijos metodai, naudojant šviesos ir elektronų mikroskopus. Čia diagnozė visų pirma pagrįsta giliomis žiniomis apie infekcinių ligų sukėlėjų morfologines struktūras, tepinėlių preparatų paruošimo, fiksavimo ir dažymo būdus.

Mikroskopijos rezultatai priklauso nuo patologinių medžiagų pasirinkimo, jų pobūdžio, paėmimo laiko nuo simptomų atsiradimo ir tyrimo laikotarpio nuo medžiagos gavimo momento.

Imunologiniai diagnostikos metodai apima serologines ir alergines reakcijas. Serologiniai tyrimai naudojami:

 1. Imuninės diagnostikos serumais nustatyti organizmų, toksinų, antigenų tipą;
 2. Nustatyti antikūnų pobūdį kraujo serume naudojant diagnostinius antigenus.

Pagrindinės serologinės reakcijos yra agliutinacijos, nusodinimo, lizės, komplemento surišimo, neutralizavimo ir kitos reakcijos. Taip pat žinomi žymėtų antikūnų panaudojimo būdai: imunofluorescencinės reakcijos, fermentinis imunosorbentinis tyrimas, imunoblotingas, radioimuninis tyrimas.

Nukleino rūgščių hibridizacijos ir polimerazės grandininės reakcijos metodai buvo plačiai naudojami diagnostikoje.

Prevencijos ir antiepideminių priemonių klausimai

Visų parazitinių ligų prevencijos priemones galima apibendrinti taip:

 1. Būtina apsaugoti dirvožemį ir vandens šaltinius nuo užteršimo žmonių ir gyvūnų ekskrementais.
 2. Būtina sutvarkyti gyvenamąsias vietas ir tualetus.
 3. Būtina vykdyti gyvenamųjų vietovių teritorijų ir vandentiekio, taip pat maisto produktų gamybos, transportavimo ir realizavimo sanitarinę priežiūrą.
 4. Svarbu vykdyti veterinarinę ir sanitarinę priežiūrą skerdyklose, mėsos perdirbimo įmonėse, turguose, gyvulininkystės ūkiuose.
 5. Būtina nustatyti ir gydyti infekcijų nešiotojus.
 6. Būtina apsaugoti žmones nuo nariuotakojų padarytos žalos ir skleisti žinias apie asmeninę parazitinių ligų prevenciją.

Kovos su epidemijomis priemonės apima aktyvų užsikrėtusių žmonių ir nešiotojų nustatymą, užsikrėtusių asmenų registravimą ir gydymą, hospitalizavimą ir prireikus medicininę apžiūrą, infekcijos šaltinių neutralizavimą arba sunaikinimą. Didelę reikšmę turi asmeninė profilaktika: higienos priemonės, kasmetinė medicininė apžiūra, tinkamas pasiruošimas turistinėms kelionėms, chemoprofilaktikos klausimo sprendimas.

Chemoprofilaktika, tai yra antihelmintinių vaistų skyrimas rizikos grupėse ir endeminėse vietovėse 1 ar 2 kartus per metus, buvo sukurta PSO nepalankioje padėtyje esančioms ir besivystančioms šalims.

Bendrosios pirmuonių savybės

Pirmuonys yra vienaląsčiai organizmai, turintys branduolį (eukariotai).

Dydis yra ne didesnis kaip vienas milimetras, jie randami visur ir visuose planetos kampeliuose. Parazitinės pirmuonių formos taip pat skirstomos į ektoparazitus ir endoparazitus.

Pirmuonių savybės:

 1. Kūnas susideda iš vienos ląstelės, kuri atlieka ir ląstelės, ir viso organizmo funkciją. Kūno formos gali būti įvairios: kintamos, pailgos arba verpstės formos.
 2. Kai kurie pirmuonys yra padengti tik ląstelės membrana, o kiti turi elastingą membraną, vadinamą pelikule.
 3. Ląstelių citoplazma skirstoma į: išorinę tankią (ektoplazmą) ir vidinę (endoplazmą). Citoplazmoje gali būti vienas ar daugiau branduolių.
 4. Maisto medžiagos patenka įvairiais būdais: per pinocitozę (absorbciją), fagocitozę (aktyvų valgymą), osmosą (medžiagų nurijimą dėl koncentracijos skirtumo), aktyviu perėjimu per membraną.
 5. Dujų mainai vyksta visoje ląstelėje dėl osmosinio komponento. Atliekos taip pat išsiskiria iš viso ląstelės paviršiaus ir virškinimo vakuolių pagalba.
 6. Vienaląsčiai organizmai dauginasi tiek lytiškai, tiek nelytiškai.
 7. Vienaląsčiai organizmai turi įvairius judėjimo įtaisus: pseudopodijas, žvynelius ir blakstienas. Jie gali reaguoti į dirgiklius dėl foto-, chemo- ir termotaksės bei kitų mechanizmų.
 8. Esant blogoms sąlygoms, parazitiniai pirmuonys virsta cista, tai yra, jie pasidengia tankia kapsule. Esant cistinei būsenai, gyvybės procesas sustoja.

Esant palankioms sąlygoms, cista nusimeta savo apvalkalą ir virsta vegetatyvine forma, kuri tęsia aktyvų gyvenimą.

Parazitinių pirmuonių aptikimas paciento medžiagose beveik nesukelia sunkumų. Dažniausiai tiriamas tepinėlis ir papildomai tirštas kraujo lašas.

Išmatos paprastai tiriamos šviežios, naudojant šildomą stalą. Amebinėms cistoms aptikti į išmatą įpilama Lugolio tirpalo, kuris nudažo vidines struktūras.

Šiuo metu visi pirmuonys buvo suskirstyti į Protista karalystę, kurią sudaro septyni tipai, iš kurių tik trys yra medicininės reikšmės.

Sarcodee potipis

Pasikeičia Sarcodidae ląstelės forma; ląstelės membrana suformuoja išsikišimus, kurie vėliau gali grįžti į pradinę formą, vadinamą pseudopodais.

Dėl jų ląstelė juda. Sarcodidae gyvena absoliučiai visur: dirvožemyje, gėlo vandens telkiniuose, jūrose. Infekcinės ligos, kurias sukelia Sarcodidae, paplitusios visame pasaulyje, tačiau dažniau aptinkamos tropikuose ir subtropikuose.

Patogeniniai ameboidiniai sarkodai dažniausiai pažeidžia žmonių virškinimo sistemą, tai yra žarnyno parazitai. Kitų kategorijų amebos, gyvenančios laisvai, taip pat sukelia rimtų infekcijų, jei netyčia nuryja ir nusėda žmogaus organizme.

Amebiazei diagnozuoti naudojamas mikroskopinis išmatų tyrimas. Juose yra vegetatyvinių arba cistinių sarkodo formų. Tiriant preparatus iš išmatų naudojant specialų šildomą stalą, galima aptikti amebų pseudopodijas ir jų judėjimą pirmyn.

Amebiazei gydyti naudojami vaistai, kurie skirstomi į grupes: kontaktiniai, kurie veikia žarnyno spindyje gyvenančias formas, ir sisteminiai audinių amebicidai, kurie veikia į žarnyno audinį ir kitus organus prasiskverbusias amebas.

Be gydymo, kepenų absceso aspiracija atliekama, jei chemoterapija neveiksminga arba gresia pūlinio plyšimas. Žemiau esančioje lentelėje aprašomi pagrindiniai parazitiniai Sarcodidae potipio pirmuonys.

Flagellates pogrupis

Žvynelinės potipio atstovai, be citoplazminės membranos, turi pelikulą (toks apvalkalas suteikia pastovią formą) ir žvynelius (vieną ar daug).

Žulykle yra susitraukiančių fibrilių, kurios leidžia jai judėti. Kai kurie žvynelių atstovai turi banguotą membraną, kurios viduje glūdi žvyneliai/flagellum neperžengiant savo ribų.

Žvyneliai prasideda nuo kinetosomos, kuri kaupia energiją. Kai kurių žvynelių viduje yra aksostilė – tanki virvelė kūno viduje, kuri suteikia atramą.

Pagrindiniai žvynelinės potipio atstovų infekcijos simptomai ir požymiai pateikti toliau esančioje lentelėje.

Atstovas/ Lokalizacijos Simptomai Diagnostika
Giardia (Lamblia intestinalis arba Giardia lamblia) / Dvylikapirštės žarnos ir plonosios žarnos Pykinimas, rėmuo, pilvo skausmas, vidurių pūtimas, rėmuo, viduriavimas, kūno intoksikacija, išsekimas Dvylikapirštės žarnos turinio mikroskopija, išmatų tyrimas, ELISA tyrimas dėl antikūnų prieš žiardiją
Intestinal Trichomonas (Trichomonas hominis/intestinalis)/ Apatinė plonoji žarna, storoji žarna Kolitas, enterokolitas, cholecistitas, viduriavimas Vegetatyvinių formų ir cistų nustatymas paciento skystose išmatose
Trichomonas vaginalis (Trichomonas vaginalis) / Makštis, gimdos kaklelio kanalas, šlaplė - moterims. Šlaplė, prostata, sėklidės – vyrams Kolpitas, uretritas moterims, niežulys, deginimas lytinių organų srityje, putojančios geltonos išskyros iš makšties. Asimptominis nešiojimas, uretritas, prostatitas vyrams Moterų išskyros iš makšties, vyrų išskyros iš šlaplės ir prostatos sekrecija, PGR, pasėlis
Burnos trichomonas (Trichomonas tenax)/ Burnos ertmė, kvėpavimo takai, tonzilės, dantenos Kariesas, periodonto ligos, ENT ligos Atspaudų tepinėliai, kultūra
Afrikos trypanosomos (Trypanosoma brucei gambiense ir Trypanosoma brucei rhodesiense)/ Oda prasiskverbimo vietoje, kaklo ir pakaušio limfmazgiai, kraujotaka Karščiavimo priepuoliai, skausmingi limfmazgiai, odos išbėrimas, galvos skausmas, mieguistumas, galūnių drebulys, paralyžius, neaiški kalba, koma, traukuliai, išsekimas, ūminis širdies nepakankamumas, mirtis Įkandimo vietos apžiūra, limfmazgių biopsija. Storo lašo ir kraujo tepinėlio metodas, nudažytas Wright arba Romanovsky-Giemsa, smegenų skysčio tyrimas. Laboratorinių gyvūnų infekcija, RSK, RIF, ELISA
Amerikos trypanosomozė (Trypanosoma cruzi) / Kraujas Odos patinimas prasiskverbimo vietoje, šalia esančių limfmazgių padidėjimas, vokų patinimas, paausinių limfmazgių padidėjimas. Ūminė forma naujagimiams sukelia širdies ir smegenų pažeidimus, kurie baigiasi mirtimi. Lėtinė forma suaugusiems, kurie sirgo vaikystėje - aritmija, ekstrasistolija, storosios žarnos išsiplėtimas su sienelės hipertrofija, stemplės padidėjimas, miksedema, paralyžius Kraujo tepinėlių mikroskopija, limfmazgių, blužnies ir kitų organų biopsijos mėginiai – ūminei formai. Serologiniai tyrimai, ksenodiagnostika (neužkrėstų vabzdžių maitinimas iš paciento kūno ir tripanosomų aptikimas jų išmatose), laboratorinių gyvūnų infekcija - lėtinei stadijai
Odos leišmaniozė (Leishmania tropica) / oda Odos mazgas, sritinių limfmazgių padidėjimas, mazgo išopėjimas su „sausų" ar „šlapių" neskausmingų opų susidarymu, dukteriniai pažeidimai, randas ant odos po sugijimo Opos dugno audinio mikroskopija su Romanovskio-Giemsa dažymu, RIF, RSK, ELISA
Odos gleivinės leišmaniozė (Leishmania braziliensis) / Oda ir gleivinės Odos mazgelis, padidėję regioniniai limfmazgiai, odos išopėjimas, randų susidarymas. Ant gleivinių – neskausmingi deformuojantys burnos ir nosies pažeidimai, opos ant liežuvio, skruostų ir nosies gleivinės, nosies pertvaros, kietojo gomurio, ryklės, karščiavimas, svorio kritimas, bakterinių infekcijų papildymas Išskyrų iš opų mikroskopija, pažeistų organų biopsija, RSK, RNGA
Visceralinė leišmaniozė (Leishmania donovani) / blužnies, kepenų, kaulų čiulpų, limfmazgių ląstelės Padidėjusios kepenys, blužnis, anemija, išsekimas, intoksikacija, kraujavimas žarnyne, viduriavimas, pilkšvos dėmės ant veido ir galvos, mirtis Aptikimas tepinėlių iš blužnies, limfmazgių, kaulų čiulpų, RIA, ELISA, RSK biopsijų

Sporozoanai

Sporozoanai neturi judėjimo organų. Jie suvartoja maistines medžiagas visame kūne ir dažnai demonstruoja tarpląstelinį parazitavimą. Sporozojai yra maliarijos ir toksoplazmos sukėlėjai. Toksoplazmozė yra pavojingesnė nėščioms moterims ir žmonėms, kuriems nustatytas imunodeficitas (pavyzdžiui, ŽIV infekcijos fone).

Nėščioms moterims, sergančioms toksoplazmoze, skiriama 3 milijonai vienetų spiromicino tris kartus per dieną, kasdien nuo keturiolikos iki dvidešimties dienų.

Parazitinės blakstienėlės

Blakstienos nekeičia savo kūno formos ir turi pelikulą. Variklio manevrai atliekami dėl daugybės blakstienų, apimančių visą ląstelę.

Blakstienos turi du branduolius: vieną didelį, atsakingą už ląstelių metabolizmą, ir mažą, kuris perduoda paveldimą informaciją.

Blakstienos turi organizuotą virškinimo sistemą: citostomas yra ląstelės žiotys, citofaringė yra ląstelės ryklė. Virškinimo fermentai iš vakuolių išsiskiria palaipsniui, o tai užtikrina visišką maistinių medžiagų virškinimą. Nesuvirškintos maisto dalys išeina per miltelius – specialų darinį kūno gale. Simptomai, kurie gali atsirasti, kai šių parazitų yra žarnyne, pateikti toliau esančioje lentelėje.

Patogenas Lokalizacija Simptomai Diagnostika
Balantidium coli Dvitaškis Karščiavimas, intoksikacija, pilvo skausmas, viduriavimas su gleivėmis ir krauju, pykinimas, vėmimas. Besimptomis, cistų nešiotojas Aptikimas išmatose, gaubtinės žarnos biopsijos

Balantidiazės gydymas apima antibakterinių ir antiprotozozinių vaistų skyrimą pagal vieną iš šių režimų.

Bendrosios helmintų savybės

Helmintologija – mokslas apie kitų gyvūnų organizme parazituojančias kirmėles (helmintus), jų sukeliamas ligas, diagnostikos, profilaktikos ir gydymo būdus.

Helmintų fauna – tai visų žmogaus organizme nustatytų helmintų visuma. Helmintinės ligos, skirtingai nei ligos, kurias sukelia pirmuonys (protozoa), nėra paplitusios visur.

Dauguma kirminų savo veiklą vykdo žmonių virškinamajame trakte, kiti gali atakuoti parenchiminius organus, kraują, urogenitalinę sistemą.

Helmintų plitimas priklauso nuo gyventojų darbo aktyvumo, įvairių gyventojų grupių mitybos įpročių, šalies ekonominės būklės. Mūsų šalyje labiausiai paplitusios šios helmintozės.

Helmintinės ligos skirstomos į geohelmintozę ir biohelmintozę. Kad vystytųsi geohelmintų kiaušinėliai ar lervos, jie turi būti išorinėje aplinkoje, kad subręstų ir įgytų patogeninių savybių. Tai apvaliosios kirmėlės, vytinės, nekatorės ir kt.

Biohelmintai savo gyvenimo ciklą išgyvena turėdami pakaitinį šeimininką, o norint įgyti patogeninių savybių, jų kiaušinėliai turi patekti į tarpinį, o kartais ir į papildomą šeimininką. Tai jautienos, kiaulienos kaspinuočiai, opisthorchis, fasciola ir kt.

Parazitinių kirmėlių ar jų lervų formų lokalizacija žmogaus organizme yra labai įvairi: plonojoje ir storojoje žarnoje (žarnyno helmintozė), tulžies takuose ir kepenyse, kraujotakoje, centrinėje nervų sistemoje ir akyse, odoje, raumenyse ir kt. Žarnyno parazitai atsiranda žmonėms dažniau nei audiniai.

Helmintozės patogenezėje didelę reikšmę turi alerginių reakcijų atsiradimas ir sunkus degeneracinis procesas. Jie atsiranda dėl daugybės antigenų, kuriuos turi kirminai.

Kiti patogenezės veiksniai yra tiesioginė fermentų, formuojančių lervų formas ir suaugusius individus, įtaka. Vėlesnėse kirmėlių vystymosi stadijose svarbų vaidmenį atlieka mechaninis veiksnys ir tiesioginis trauminis fiksavimo organų poveikis.

Diagnozė dažniausiai patvirtinama apklausus, klinikiniu ligos vaizdu, kiaušinėlių, lervų, skeveldrų ar suaugusių kirmėlių aptikimu išmatose, skrepliuose ir dvylikapirštės žarnos sultyse.

Serologinės reakcijos, rentgeno ir ultragarso tyrimai taip pat vaidina svarbų vaidmenį diagnozuojant helmintiazes.

Apskritai žmonėms buvo rasta apie tris šimtus patogeninių kirminų rūšių, iš kurių labiausiai paplitusios dvidešimt aštuonios rūšys: 12 rūšių trematodų, 8 rūšys cestodų, 8 rūšys nematodų.