Pavojingi žmogaus parazitai: nesileiskite sunaikinti

kaip atsikratyti parazitų organizme

Daugelis žmonių nesupranta, kodėl, kreipiantis dėl darbo, jų prašoma atlikti „kirminų kiaušinėlių" testą. Dar dažniau pacientai, patekę su rimtais simptomais – vėmimu, pilvo, širdies ar plaučių skausmais, vidurių užkietėjimu, alergija ar galvos skausmais – nustemba diagnozavus helminto užkrėtimą. Pasirodo, parazitai žmogui toli gražu nėra saugūs ir minėti simptomai yra tik pradžia. Susipažinkime su jais geriau?

Parazitai yra visur: išorėje ir viduje

Žodis „parazitas" kilęs iš graikų kalbos „parazitai", reiškiančio parazitą. Šie organizmai gyvena ir dauginasi šeimininko organuose ir audiniuose, sukeldami sunkias ligas ir net mirtį. Tokia infekcija vadinama invazija. Parazitai yra suskirstyti į kelias grupes, atsižvelgiant į jų struktūrą ir "buveinę", ir jie visi yra labai pavojingi.

Ektoparazitai

Šiai grupei priklauso parazitiniai organizmai, gyvenantys ant odos arba jos viduje. Jie sukelia niežulį, dermatitą, alergiją ir perneša pavojingas infekcijas.

 • Galvos, kūno ir gaktos utėlės burnos ertmėmis pradurti šeimininko odą ir gerti kraują. Užsikrėtimas jais vadinamas pedikuloze. Vabzdžiai nešioja pavojingas ligas – šiltinę ir pasikartojančią karštligę.
 • Demodex erkė (erkė) yra ligos, vadinamos demodikoze, sukėlėjas. Parazito ilgis – 0, 48 mm, todėl plika akimi jo nematyti. Erkė gyvena žmogaus plaukų folikuluose, sukeldama uždegimą (folikulitą) ir dermatitą. Antakių ir blakstienų pažeidimai taip pat sukelia akių infekcijas.
 • Niežai erkė sukelia, kaip rodo jos pavadinimas, niežai. Patelė 0, 25–0, 38 mm ilgio parazitas graužia epidermį (odos sluoksnius), kad padėtų kiaušinėlius. Niežai susidaro odos storyje. Parazitizmas sukelia niežulį, bėrimą ir alergines reakcijas. Pažeisti: pažastys, kirkšnis, pilvas, tarppirščiai. Liga plinta greitai, nes patelė kasdien padeda po 3-4 kiaušinėlius, iš kurių po 2-3 dienų išsirita lervos.

Endoparazitai

Vidiniai parazitai gyvena šeimininko organuose (žarnyne, inkstuose, kepenyse) ir kraujyje, sukeldami infekciją (invaziją). Yra daugiau nei 25 endoparazitų rūšys. Kasmet dėl jų kaltės miršta 15-16 mln.

Endoparazitai yra kirminai (kirminai) ir pirmuonys. Pastaraisiais metais užsikrėtimų skaičius išaugo. Vyrauja paslėptos parazitavimo formos, 80% atvejų savininkas nežino, kad jo kūne apsigyveno nekviesti „svečiai". Dažnėjo ir mirtys dėl parazitinių ligų. Turizmo plėtra lankantis egzotiškose šalyse paskatino užsikrėsti tropiniais parazitais, kuriuos mūsų šalies sąlygomis sunku atpažinti ir sunaikinti.

Helmintai

Dažniausi iš šių parazitų yra:

 • Apvaliosios kirmėlės yra iki 40 cm ilgio apvaliosios kirmėlės, gyvenančios plonojoje žarnoje. Patelė per dieną padeda iki 200 tūkstančių kiaušinėlių. Kirmėlės silpnina organizmą, sukelia anemiją, virškinimo sutrikimus. Susirinkę į kamuolį, kirminai užkemša žarnyno spindį ir sukelia obstrukciją. Kartais operacijos metu iš žmogaus pašalinami didžiuliai susivėlusių apvaliųjų kirmėlių kamuoliai.
 • Kaspinuočiai (platūs kaspinuočiai) – tai kaspinuočiai, kurie, patekę į žmogaus organizmą, ilgą laiką nerodo simptomų. Augantis helmintas sukelia pilvo pūtimą, anemiją, virškinimo trakto sutrikimus ir žarnyno nepraeinamumą. Žmonės kaspinuočiais užsikrečia valgydami prastai apdorotą žuvį.
 • Kiaulienos ir galvijų kaspinuočiai patenka į organizmą valgant nepakankamai termiškai apdorotą mėsą, kurioje yra kirmino cistų (lervų). Parazitai greitai dauginasi, apgyvendindami šeimininko kūną. Aprašytas atvejis, kai vienam žmogui parazitavo 104 kiauliniai kaspinuočiai, kurių bendras ilgis siekė 128 metrus. Kartais kaspinuočio lervos pradeda "vaikščioti" po visą kūną, sukeldamos audinių patinimą, aukštą karščiavimą ir raumenų skausmą.
 • Pinworms yra maži kirminai, gyvenantys žarnyne. Jie nėra tokie nekenksmingi, kaip atrodo. Infekcija sukelia alergines reakcijas, helmintai įsiskverbia į apendiksą ir sukelia uždegimą.
 • Nematodai – apvaliųjų kirmėlių grupė, parazituojanti žarnyno trakte. Kirminai dirgina žarnyno sieneles ir užkemša tulžies latakus. Žmogaus kūne gyvena 45 nematodų rūšys. Labiausiai paplitę yra žarninis ungurys ir vytiniai.

Kai kurios kirmėlės gyvena už virškinamojo trakto ribų, sukeldamos nežarnymines helmintiazes (lipus, echinokokus, kiaulinių kaspinuočių cistas). Jie pažeidžia nervų sistemą, smegenis ir vidaus organus. Pacientai karščiuoja, patinsta, šlapime atsiranda kraujo. Pavojinga dirofilariozė, kai parazitai randami širdyje. Parazitas sukelia skausmą, panašų į išeminės širdies ligos pasireiškimą.

Pirmuonys

Pastaraisiais metais pirmuonių parazitai išplito, pažeidžiantys įvairius organus ir audinius:

 • Giardia yra organizmas, kuris pažeidžia plonąją žarną ir sukelia peristaltikos sutrikimus. Liga dažnai būna besimptomė.
 • Trichomonos ir chlamidijos yra pirmuonys, sukeliantys Urogenitalinės sistemos uždegimą.
 • Blastocistos – žarnyno parazitai, kurie dirgina gleivinę ir mažina imunitetą.
 • Dizenterinės amebos yra pirmuonys, sukeliantys užsitęsusią opinio kolito formą. Žmogus jaučia pilvo skausmą, laisvą išmatą ir karščiavimą. Liga pavojinga dėl žarnyno perforacijos.

Kaip užsikrėsti helmintais: žalias vanduo, egzotiška virtuvė ir neplautos rankos

Nereikia galvoti, kad parazitai gyvena tik savimi nesirūpinančiuose ir asocialaus gyvenimo būdo žmonėse. Užkrėsti gali bet kas, nes žmogus nėra apsaugotas nuo bendravimo su sergančiais žmonėmis ir „parazitų nešiotojais". Nekviesti "svečiai" patenka į kūną su maistu, vandeniu iš naminių gyvūnėlių, per nešvarias rankas ir vabzdžių įkandimus.

Užsikrėsti skatina neleistinose prekyvietėse perkantys naminius taukus, žalią mėsą, vytintą ir rūkytą žuvį. Užsikrėsti galima valgykloje ar kavinėje, jei ten nesilaikoma sanitarinių sąlygų. Nepakankamai paruošti mėsos ir žuvies patiekalai yra pavojingi.

Parazitams pravertė ir aistra japonų virtuvei, kai į patiekalus dedama termiškai neapdorotos žuvies. Ne visi suši baro virėjai laikosi tinkamos sanitarijos praktikos. Dėl to žmogus užsikrečia helmintais.

Kaip įtarti parazitinę infekciją

Esant išoriniams parazitams (utėlėms, niežų erkėms, demodeksui), atsiranda odos niežėjimas, paūmėja naktį. Ant odos atsiranda dirginimo, paraudimo, pūslių ir pustulių sritys. Kartais pasireiškia alergija, gali pakilti temperatūra.

Užsikrėtus helmintais klinikinis vaizdas skiriasi, tačiau visais atvejais atsiranda virškinimo problemų (viduriavimas ar vidurių užkietėjimas), anemija, silpnumas. Žmonės numeta svorio net ir esant padidėjusiam apetitui, kai kurių žmonių skonio poreikiai keičiasi – žmogus trokšta riebaus, sūraus ir pan. Taip organizmas bando kompensuoti dėl kirmėlių parazitavimo sukeltus vitaminų ir mikroelementų netekimus.

Helminto infekciją lydi pilvo pūtimas, įvairių jo dalių skausmai, niežulys aplink išangę. Kartais tuštinimosi metu iš išangės iškrenta kirmėlės arba išlenda su išmatomis. Esant stipriam užkrėtimui, atsiranda vėmimas, išsiskiriantis helmintais. Sergančiam žmogui padidėja kepenys ir blužnis, atsiranda skausmas dešinėje arba kairėje hipochondrijoje.

Sergant helmintozėmis, dažni neurologiniai pasireiškimai, kuriuos sukelia apsinuodijimas parazitinių būtybių atliekomis: nemiga, dirglumas, nuolatinis nuovargis, bruksizmas (dantų griežimas miegant).

Parazitai silpnina organizmą, pakerta imuninę sistemą, sukelia alergiją. Bronchinės astmos pasireiškimai dažnai siejami su helmintų (spygliuočių, vytelių, echinokokų) buvimu.

Kaip atpažinti pavojingus parazitus

Pavojingų gyventojų patiems identifikuoti ir gydyti neįmanoma, juolab kad jie gali egzistuoti komplekse, o vienus pašalinę tik atleisite vietos kitiems. Kiekvienoje klinikoje yra parazitologas, jis gydo invazijas. Jei tokio specialisto nėra, galite susitarti su terapeutu.

Gydytojas paskirs keletą tyrimų:

 • Kraujas klinikinei analizei. Sergant helmintoze, pastebimas ESR pagreitis, hemoglobino sumažėjimas ir eozinofilų skaičiaus padidėjimas.
 • Biocheminis kraujo tyrimas dėl ALT, AST, šarminės fosfatazės, timolio tyrimo, amilazės. Šių rodiklių padidėjimas būdingas nematodų infekcijai.
 • Tulžies, gleivių, skreplių, raumenų audinio analizė.

Kirminų užkrėtimas dažnai užmaskuojamas kaip kitos ligos. Žmonėms atliekamos operacijos, kurių metu randama suėsta kasa ar kepenys. Ne visada įmanoma išgydyti pažengusią pacientą, todėl nereikėtų tikėtis stebuklo - reikia laiku atlikti tą patį „kirminų kiaušinėlių" testą. Diagnozei nustatyti skiriama žarnyno ir skrandžio endoskopija.

Parazitinių pirmuonių sukeltas ligas sunku nustatyti. Infekcija vyksta latentiškai ir naikina kūną tol, kol pacientui pasireiškia rimti organų pokyčiai.

Helmintozės gydymas

Norint išgydyti pacientą, jis atleidžiamas nuo parazitų ir jų medžiagų apykaitos produktų. Gydymui naudojami antihelmintiniai vaistai, parenkami atsižvelgiant į parazito tipą ir paciento būklę. Tai turėtų padaryti gydytojas, nes visose tabletėse nuo kirminų yra pavojingų medžiagų.

Norint išvaryti didelius kirminus, pacientui skiriama sifoninė klizma. Tuo pačiu metu įsitikinkite, kad helminto galvutė nelieka kūne, kitaip parazitas vėl augs. Siekiant išvengti pakartotinio užsikrėtimo, gydymas anthelmintiniais vaistais atliekamas keliais kursais.

Išvarius kirmėles, skiriami lašeliniai tirpalų, atkuriamųjų medžiagų ir vitaminų užpilai. Atkurti parazitų paveiktų organų funkcijas.

Pedikuliozė gydoma specialiais purškalais ir gyvsidabrio tepalu. Jei aptinkama gaktos utėlių, plaukai kirkšnies srityje nuskusti.

Niežai gydyti naudojamas sieros tepalas, benzilbenzonatas ir nemažai kitų vaistų. Demodikozė gydoma sudėtingais išoriniais veiksniais, įskaitant gyvsidabrį, dervą, cinką ir sierą.

Parazitinių invazijų prevencija

Kad išvengtumėte egzo ir endoparazitų „pagauti", turite:

 • prieš valgydami kruopščiai nusiplaukite rankas, daržoves ir vaisius;
 • pašalinti nešvarumus po nagais;
 • nenaudokite kitų žmonių šukų, batų ir namų apyvokos daiktų;
 • nevaikščiokite ant grindų viešose vietose basomis kojomis, o maudydamiesi baseine dėvėkite kepuraitę;
 • nepirkti maisto „spontaniškuose" turguose ir nevalgyti abejotinos maitinimo įstaigose;
 • virti arba kepti mėsą ar žuvį;
 • stebėti naminių gyvūnėlių sveikatos būklę, laiku atliekant dehelmintizaciją;
 • keliaujant naudoti vabzdžių repelentą;
 • Atvykę iš egzotiškos šalies, atlikite išsamų tyrimą ir atlikite testus.

Parazitai greitai užkrečia žmones, todėl juos nustačius, kartu su ligoniu gyvenantys žmonės yra tikrinami, prireikus gydomi ir jie.

Šiuolaikinėje klinikoje galite išsitirti, ar nėra kirminų, ir pasikonsultuoti su bendrosios praktikos gydytoju dėl greito parazitų išgydymo.