Paprasčiausi helmintai (kirmėlės) žmonėms

Šiandien plačiai paplitusios ligos, kurias sukelia daugybė pirmuonių ir helmintų tipų. Tokių negalavimų pavojus paaiškinamas ne tik komplikacijomis ir organizmo veiklos sutrikimais, į kuriuos žmonėms sukelia pirmuonys ir kirmėlės, bet ir ligos diagnozavimo sudėtingumu dėl simptomų panašumo su įvairiais neparazitiniais negalavimais.

Helmintai ir pirmuonys sukelia:

 • virškinimo trakto sutrikimai (vidurių užkietėjimas, viduriavimas, vėmimas);
 • alerginės odos reakcijos;
 • bendras kūno apsinuodijimas;
 • raumenų ir sąnarių skausmas;
 • dehidratacija.

Norint išvengti diagnostikos klaidos ir netinkamo gydymo kurso paskyrimo, kuris geriausiu atveju bus tiesiog neveiksmingas, o blogiausiu gali sukelti komplikacijų, būtina tiksliai nustatyti helmintų tipą ir infekcijos laipsnį. kūno su jais.

Užsikrėtimo pirmuonių helmintais būdai

pirmuonių žmogaus parazitų

Visi kirminai patenka į kūną iš išorės. Tas pats ir su paprasčiausiais helmintais. Aplinkoje jie gyvena dirvožemyje, vandens telkiniuose. Be neplautų rankų, valgydami nekokybiškus produktus, jais galite užsikrėsti namuose, kontaktuodami su nešiotoju.

Pagrindinis bet kokios infekcijos mechanizmas dažniausiai yra oralinis-fekalinis, tai yra, žmogus tiesiog praryja kirminų kiaušinėlius kartu su maistu, vandeniu, rečiau kai kurios helmintinės invazijos atsiranda įkandus užsikrėtusiems vabzdžiams.

Paprasčiausi kirminai, kurie gyvena žmonėms, priklauso vienaląsčių organizmų klasei. Infekcija vadinama protozooze. Priklausomai nuo invazijos tipo ir laipsnio, ligos eiga gali būti sunki, net sukelti paciento mirtį.

Kokie helmintai vadinami pirmuoniais?

Paprasčiausi helmintai gali turėti pastovios formos kūną (blakstienas ir žvyneliai) ir kintamą – ryškų amebos atstovą. Jų matmenys labai maži ir svyruoja nuo 4-5 mikrometrų iki 1-3 milimetrų. Dažnai šių mikroorganizmų ląstelė turi kelis branduolius. Pseudopodijos, blakstienos ir žvyneliai veikia kaip judėjimo organai. Dauginimosi procesas, priklausomai nuo rūšies, vyksta dalijant per pusę arba sudėtingu lytiniu būdu.

Norėdami apsisaugoti nuo nepalankių išorinių sąlygų, taip pat ir toliau plisti, paprasčiausi helmintai gali virsti cistomis, kurios yra ląstelės, kurios yra padengtos apsaugine membrana. Tai leidžia jiems transformuotis iš nejudrios cistos į aktyvią būseną, jei jie patenka į palankią aplinką.

Dažnai pasitaiko situacijų, kai nešiotojo organizmas net nepastebi jame parazituojančių paprasčiausių helmintų. Kitais atvejais invazija sukelia šeimininko mirtį. Pavyzdžiui, kai kurios antilopių rūšys Afrikoje yra nuolatinės trypanosomatidų „šeimininkės". Žmogaus įkandimas nuo cetse musės, kuri nešioja šiuos helmintus, gali juos užkrėsti ir sukelti miego ligą, kuri, kaip žinoma, yra pavojinga gyvybei.

Labiausiai tirti pirmuonių helmintai

Žmogaus organizme esantys parazitai, priklausantys žvynelių klasei:

pirmuonių parazitų giardija
 1. Giardia yra parazitas, kuris dažniausiai gyvena stuburinių gyvūnų (žmonių ir gyvūnų) žarnyne, tulžies latakuose, kepenyse. Jais galima užsikrėsti per maistą, vandenį ir kitus veiksnius. Ši pirmuonių grupė sukelia tokią ligą kaip giardiazė – funkcinis virškinamojo trakto, būtent plonosios žarnos, sutrikimas. Daugelis pacientų, užsikrėtusių Giardia, nejaučia jokių akivaizdžių simptomų.
 2. Leishmanijos yra paprasčiausi uodų nešiojami helmintai. Įkandus vabzdžiams, žmogus dažniau susirgs leišmanioze. Ligos požymiai – odos, gleivinių ir kai kurių vidaus organų pažeidimai, dažnai ligos požymiais tampa karščiavimas, mažakraujystė.
 3. Trypanosomatidai yra pirmuonys, perduodami vabzdžių. Užsikrėtę jie sukelia ligą trypanosomiazę. Ši liga turi ilgą eigą. Priklausomai nuo tripanosomatidų tipo, pažeidžiamos įvairios sistemos ir organai.
 4. Amebų dizenterija parazituoja žarnyne. Invazija vykdoma 4 branduolių cistos pavidalu. Nors dizenterinė ameba aptinkama beveik visur, dažniausiai užsikrečiama atogrąžų šalyse. Ameba yra tokios infekcinės pirmuonių ligos žmonėms kaip amebiazės priežastis. Klinikinis ligos vaizdas – opinis kolitas, kuriam būdingi atkryčiai ir paūmėjimai. Pasitaiko ir nežarnyno formos amebiazės atvejų – šie pirmuonių helmintai iš žarnyno patenka į kitus organus ir net į odą. Paskutinė ligos forma vadinama odos amebiaze – ant sėdmenų ir tarpvietėje yra akivaizdžių opinių-nekrozinių požymių.
 5. Trichomonozė sukelia trichomonozę. Šiuo metu ištirta keletas trichomonų porūšių. Žarnynas, kurio parazitavimo sritis yra storojoje žarnoje, o helmintas didelės žalos žarnynui nedaro. Urogenitalinės Trichomonos parazitizmo sritis, kaip matyti iš pavadinimo - Urogenitalinė sistema. Infekcija vyksta lytiniu būdu. Šis pirmuonių porūšis yra tokios ligos kaip trichomonozė priežastis. Ši infekcinė liga pasireiškia Urogenitalinės sistemos uždegimu. Burnos Trichomonas parazituoja burnos ertmėje, nekelia pavojaus žmogui.

Pirmuonių sporofitų rūšis atstovauja maliarinis plazmodis ir kokcidijos:

 1. Maliarinis Plasmodium, pernešamas uodų ir sukeliantis maliariją, yra paprasčiausias mikroorganizmas. Jis parazituoja kraujyje. Maliarija šiuo parazitu užsikrėtusiam žmogui pasireiškia šiais simptomais: hipochromine anemija, karščiavimo priepuoliais, organų, tokių kaip kepenys ir blužnis, padidėjimas.
 2. Kokcidijos yra pirmuonys, gyvenantys daugelio gyvūnų žarnyno epitelio audinyje. Nemažai kokcidijų rūšių yra tokios ligos kaip kokcidiozė sukėlėjai. Žmonėms ši liga pasireiškia esant nedideliam apsinuodijimui ir gastroenterito ar enterito reiškiniams.

Blakstienos: balantidia. Šis storojoje žarnoje gyvenančių pirmuonių atsiskyrimas yra tokios ligos kaip infuzorinė dizenterija (balantidiazė) priežastis.

Pirmuonių helmintų diagnostika ir gydymas

Labai dažnai, kai helmintų buvimas organizme pasireiškia be simptomų, liga ilgą laiką nediagnozuojama. Invaziją galima įtarti pagal specifinius simptomus, o aptikti ją galima tik pasitelkus laboratorinius išmatų, šlapimo, kraujo, skysčių, gautų punkcijos būdu iš įvairių organų ir sistemų, tyrimus.

Medicinos praktikoje yra bendri pirmuonių invazijos gydymo principai:

 • antiparazitiniai vaistai;
 • nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo;
 • vaistai detoksikacijai;
 • pasireiškus antrinei bakterinei infekcijai, siauros paskirties antibiotikai.

Specifinį gydymą skiria gydytojas, atsižvelgdamas į pirmuonių helmintų tipą ir invazijos laipsnį.