Parazitai, gyvenantys po žmogaus oda

poodinis parazitas žmonėms

Yra nemažai pirmuonių, kurie gali egzistuoti tik šeimininko kūne. Daugumai jų pagrindinis vežėjas yra žmonės. Ir prasiskverbę į žmogaus kūną, šie padarai gali gyventi bet kur, tačiau poodiniai parazitai laikomi labiausiai paplitusiais. Būtent jie sukelia nemaloniausias akimirkas, įskaitant komplikacijų vystymąsi, todėl, atsiradus pirmiesiems infekcijos požymiams, būtina kreiptis į gydytoją.

Po oda gyvenančių parazitų rūšys

Paprasčiausi, kurių pagrindinis vežėjas yra žmogus, skirstomi į dvi pagrindines grupes:

 1. Odos
 2. Poodinis.

Pirmoji apima tokius vabzdžius kaip: utėlės, blusos, blakės. Jie gyvena žmogaus plaukuose ir odoje, maitinasi jo krauju ir gali pernešti įvairias pavojingas ligas. Tačiau vis dėlto odos parazitai laikomi mažiau pavojingais nei poodiniai. Pastarieji, gyvenantys žmogaus odoje, ne tik minta jos ląstelėmis, bet ir veisiasi jos viduje savo palikuonių. Todėl daug sunkiau susidoroti su žmogaus odos parazitais nei su odos parazitais.

Po žmogaus oda gyvena daug pirmuonių ir helmintų, todėl gali išsivystyti įvairios ligos, tokios kaip:

 • Filariozė
 • Drakunkuliozė
 • Šistosomozė
 • Ankilostomiazė
 • Cisticerkozė
 • Niežai.

Ir pats nemaloniausias dalykas yra tai, kad dažnai labai sunku nustatyti teisingą diagnozę, nes tokių ligų simptomai dažnai primena įprastą alerginę reakciją. Vadinasi, dermatozės gydymas užtrunka labai ilgai.

Kad suprastumėte, kokius poodinius parazitus gali turėti žmogus ir kaip jie pasireiškia, apsvarstykite kiekvieno iš aukščiau išvardytų infekcijos požymius.

Filariozė

Ši rūšis mūsų šalyje negyvena, tačiau lankantis Afrikoje, Pietų Amerikoje, Azijoje lengvai užsikrečia. Infekcija įvyksta, kai žmogui įkanda kraują siurbiantis vabzdys, pavyzdžiui, uodas. Kalbant apie inkubacinį laikotarpį, tokio tipo dermatozėse jis gali siekti 7 metus.

dilgėlinė kaip poodinių parazitų simptomas

Pirmieji šios parazitinės odos ligos simptomai dažnai yra lengvas karščiavimas ir dilgėlinė, ir dažnai į juos nepaisoma.

Ir tik po kelerių metų ant odos pradeda atsirasti:

 • opos
 • Karpos
 • mazgeliai
 • papulės.

Laikui bėgant gali išsivystyti egzema. Kai kuriais atvejais juos gali lydėti nedidelis negalavimas, galvos skausmai, karščiavimas, todėl galima daryti išvadą, kad pacientas susirgo filariaze. Šią ligą sukelia siūliniai nematodai.

Tačiau jei priemonių nesiimama laiku, parazitinės odos ligos gali sukelti komplikacijų, pasireiškiančių artroze ir regėjimo sutrikimais.

Uodus atbaidančių priemonių naudojimas padės išvengti infekcijos. Gydydami juo atviras odos vietas ir taip apsisaugodami nuo kraują siurbiančių vabzdžių įkandimų, apsisaugosite nuo užsikrėtimo filariaze.

Drakunkuliozė

Šią ligą sukelia apvalūs poodiniai helmintai – jūrų kirmėlės. Šių parazitų suaugusieji, gyvenantys po žmogaus oda, gali siekti daugiau nei metrą. Šios rūšies ypatybė yra ta, kad ne tik žmogus gali būti jų nešiotojas, bet ir naminiai gyvūnai: katės, šunys. Šie parazitai dažniausiai aptinkami Vidurinėje Azijoje.

poodinis kirminas parazitas guinea kirmėlė

Gvinėjos kirminų lervos į žmogaus organizmą patenka valgydamos žalią, neapdorotą vandenį. Po 2 savaičių jie pradeda kelionę per nešiotojo kūną, o po 1, 5 mėnesio prasiskverbia į poodines sritis. Lerva taps suaugusi tik po vienerių metų.

Rishta infekcijos simptomus sunku supainioti su kita liga. Iš pradžių kojų srityje ant odos atsiranda pailgos patinusios vietos, primenančios nedidelį nėrinį. Tada jo vietoje susidaro burbulas, kurio viduje yra helminto kiaušinėliai. O kai vanduo patenka, jis sprogsta, todėl į aplinką gali patekti naujos lervos.

Jei laiku nepradedate gydyti ligos, atsiranda komplikacijų:

 • Sąnarių uždegimas
 • Gangrena
 • Sepsis, kurį sukelia ant odos susidarę abscesai.

Kalbant apie kovą su šiuo žmogaus odos parazitu, tai yra jo pašalinimas iš odos audinių. Be to, šis procesas gali užtrukti kelias dienas, jei paciento organizme parazituoja didelis individas. Vienintelė sąlyga – nesulaužyti slieko.

Kad išvengtumėte užsikrėtimo drakunkulioze, turite gerti tik dezinfekuotą vandenį ir nesimaudyti atvirame vandenyje.

Šistosomozė

Šią ligą sukelia ir helmintai. Jie gyvena Azijos ir Afrikos vandenyse, todėl plaukiodami juose rizikuojate užsikrėsti. Ši helmintų atmaina parazituoja ne tik ant žmogaus odos, bet ir urogenitaliniuose organuose. Pradiniame vystymosi etape liga pasireiškia bėrimais, niežuliu, dermatitu. Ateityje atsiranda inkstų pažeidimo požymių ir gali padidėti kepenys.

Ši liga gydoma vaistais stibio pagrindu. Tačiau geriau apsisaugoti nuo užsikrėtimo laikantis paprastų taisyklių: atsisakyti maudytis stovinčiame vandenyje ir naudoti tik virintą vandenį.

Ankilostomiazė

Šie parazitai patenka po oda per pėdų plyšius arba žaizdas kitose kūno vietose. Tačiau dažniausiai jie vis tiek pažeidžia apatines galūnes ir lieka ten be migracijos per kūną.

Ankilostomidozė pasireiškia šiais simptomais:

 • stiprus niežėjimas toje vietoje, kur yra parazitas;
 • odos pokyčiai;
 • anemijos atsiradimas.

Nemaloniausias užsikrėtimo dalykas yra tai, kad ši liga gydoma gana sunkiai ir ne visada pavyksta pasiekti teigiamą rezultatą.

Cisticerkozė

Kaspinuočių lervos taip pat gali parazituoti po žmogaus oda. Pagrindinės šių parazitų buveinės žmogaus organizme yra vidaus organai, kur jie prasiskverbia su helmintais užkrėstu maistu ar vandeniu. Tačiau vis tiek jų išsivystymo po oda atvejai nėra neįprasti ir ten jie gali gyventi daugelį metų.

Cisticerkozės infekcijos simptomai yra patinimas ir neoplazmos toje vietoje, kur pateko parazitas. Laikui bėgant jie sutirštėja. Retais atvejais infekciją gali lydėti dilgėlinė.

neoplazmos poodinio parazito buveinėje

Vienintelis būdas jų atsikratyti – chirurginė intervencija į kompleksą ir antiparazitinių vaistų vartojimas.

Niežai

Šiandien ši liga yra gana reta, tačiau prieš 50 metų ji buvo viena iš labiausiai paplitusių tarp tų, kurias sukelia parazitai. Jo atsiradimą sukelia prasiskverbimas po oda žmogaus, kurio mikroskopinio dydžio niežų erkė. Be to, jis mieliau apsigyvena giliuose odos sluoksniuose, kur maitinasi epiteliu ir deda į jį kiaušinėlius.

Suaugusio žmogaus gyvenimo ciklas yra ne daugiau kaip du mėnesiai. Tačiau per šį laiką patelė sugeba padėti daugiau nei tuziną kiaušinių. Dažniausiai erkė pažeidžia rankas, raukšles, pažastis, pėdų padus. Tačiau jo galima rasti ir ant pieno liaukų bei lytinių organų.

niežai ant rankos su poodine erke

Užsikrėtus šiuo parazitu išsivysto niežai, kuriuos lemia akivaizdūs požymiai, tokie kaip aiškiai matomi praėjimai, pluteles įbrėžimų vietose, bėrimai, niežulys, kuris sustiprėja naktį. Laiku gydant niežai gali išsivystyti dermatitas ir egzema, kurios paūmėja rudens laikotarpiu.

Tokia liga gydoma sieros tepalu arba druskos rūgšties tirpalu ir sieros muilu. Esant dideliems pažeidimams, gali būti paskirti antibiotikai. Tačiau norint išvengti pakartotinio užsikrėtimo, ligonio patalynę ir drabužius reikia išvirti ir iš abiejų pusių išlyginti karštu lygintuvu. Todėl lengviau laikytis asmeninės higienos ir vengti kontakto su užsikrėtusiais – tai padės nesusirgti.

Poodinių parazitų identifikavimas ir diagnostika

Dažniausiai vizualiai galite nustatyti, ar asmuo yra užsikrėtęs, ar ne. Tačiau bet kuriuo atveju pacientui bus paskirtas tyrimas, kuris padės tiksliau nustatyti pažeidimo vietą ir parazitų skaičių.

Parazitinės odos ligos diagnozuojamos:

 • Paimti įbrėžimą ir tepinėlį nuo gleivinės;
 • Kraujo tyrimas dėl antikūnų buvimo jame.

Ir tik gavęs visus rezultatus gydytojas gali nustatyti gydymo režimą ir paskirti vaistus, galinčius sunaikinti parazitą.

Gydymo metodai priklauso nuo ligos tipo. Kai kuriais atvejais gali prireikti net operacijos. Tačiau dažniausiai galima išsiversti vartojant įvairius vaistus.

Ligos prevencija

Kadangi kai kurių rūšių helmintų pašalinimas iš žmogaus organizmo gali užtrukti keletą metų, lengviau apsisaugoti nuo parazitinių odos ligų. Norėdami tai padaryti, negerkite žalio vandens, nepakankamai termiškai apdorotų mėsos produktų ir glaudaus kontakto su užsikrėtusiais žmonėmis.