Žmogaus kūne gyvenančių parazitų tipai

Parazitas

Visų tipų parazitai žmogaus organizme daro žalingą poveikį jo sveikatai. Jie užkrečia organus, minta maistinėmis medžiagomis, reikalingomis žmogaus gyvybei, ir išskiria kenksmingas toksines medžiagas. Todėl taip svarbu laiku jų atsikratyti.


Žmogaus kūną veikia įvairūs parazitai, vieni gyvena kūno viduje, kiti - jo paviršiuje. Jie skiriasi dydžiu, patekimo į kūną, gyvybinės veiklos ypatumais.

Kokie parazitai gyvena žmogaus kūne? Kaip jų atsikratyti? Kokios yra prevencinės priemonės? Šie klausimai bus aptarti toliau.

Parazitų klasifikacija

Žmogaus parazitai yra labai dažni, jie yra suskirstyti į grupes:

 1. Endoparazitaivadinami organizmai, kurie parazituoja žmogaus viduje. Ši grupė savo ruožtu yra padalinta į pirmuonis (susideda iš vienos ląstelės) ir helmintų (kirminų). Paprasčiausios, parazituojančios žmogaus organizme, yra ameba, lamblia, Trichomonas, toksoplazma. Kalbant apie kirminus, čia vėl yra skirstymas į apvalius kirminus (nematodus), plokščius ir kaspinuočius.
 2. Ektoparazitai- tai organizmai, kurie parazituoja žmogaus kūno paviršiuje - utėlės, erkės, blusos, klaidos. Be to, kad jie minta žmogaus krauju, sukelia didelį diskomfortą (įkandimus, deginimą, odos žaizdas), jie turi gana pavojingas ligas: šiltinę, juodligę, tripanosomiozę ir kitas.

Vienaląsčiai parazitai:

 1. Giardia. . . Giardiazės infekcija yra išmatų-burnos mechanizmas. Pašalinus cistas (dar nesudariusius parazitus, padengtus apsaugine membrana) iš sergančio žmogaus išangės, jos išplinta į daržoves, vaisius ir kitus maisto produktus. Per blogai nuplautas rankas, stovintį vandenį, nepakankamai nuplautus vaisius ir daržoves, cistos patenka į žmogaus burnos ertmę, iš kur jos saugiai pasiekia žarnyną, kur vėl virsta suaugusiuoju ir vėl dauginasi. Rezultatas yra užburtas ratas, kuris tęsis tol, kol bus užtikrintas tinkamas gydymas ir laikomasi higienos priemonių. Ligos simptomai yra silpnumas, nuovargis, galvos skausmas, viduriavimas, pilvo skausmas ir vidurių pūtimas. Gali atsirasti išangės niežėjimas, odos bėrimas, bronchinė astma. Patologijai būdingas svorio kritimas, anemija ir imuninės sistemos susilpnėjimas. Gydoma antiprotozoidiniais vaistais. Dozę nustato gydytojas.
 2. Toksoplazma. . . Šių pirmuonių infekcija vyksta kontaktuojant su užkrėstais augintiniais. Šiuo atveju asmuo yra tarpinis šeimininkas, nes parazito lytinio vystymosi ciklas vyksta gyvūno kūne. Liga pasireiškia ilgalaikiu temperatūros padidėjimu iki subfebrilo lygio, bendrais intoksikacijos požymiais, pacientui padidėję limfmazgiai, atsiranda sąnarių ir raumenų skausmai. Taip pat sutrinka virškinamojo trakto ir regos funkcijos, gali nukentėti centrinė nervų sistema, yra širdies ligų ir endokrininės sistemos požymių. Skiriamas kompleksinis gydymas - tetraciklino grupės antibiotikai ir sulfonamidai.
 3. Trichomonas. . . Trichomonas yra perduodamas lytiniu keliu, kontakto pavojus užsikrėsti yra minimalus, tačiau vis tiek yra. Moterų ligos simptomai yra niežėjimas, lytinių organų paraudimas, deginimo pojūtis ir putplastis. Vyrams gali būti sunku šlapintis ir išsiskirti. Gydymas - vaistai nuo trichomonų.

Pinworm yra žarnyno parazitas

Garsiausi vidiniai parazitai yra pinworms. Jie gyvena žarnyne ir sukelia ligą, vadinamą enterobioze. Šio tipo parazitai veikia ne tik žmones, bet ir beždžiones. Rizikos grupė - ikimokyklinio amžiaus vaikai, pagal statistiką, enterobiazė diagnozuojama pusei vaikų nuo 2 iki 10 metų.

Pinworms

Kirminai yra perduodami iš vieno žmogaus į kitą, galite užsikrėsti per bet kokius objektus, kuriuos naudojo sergantis žmogus, arba per rankos paspaudimą. Pagrindinė pinworm kiaušinių perkėlimo sąlyga nėra plaunama rankomis po kontakto, ypač prieš valgant. Kirminus, tiksliau jų kiaušinius, gali nešti musės ir tarakonai.

Pinworms gali gyventi tik žarnyne, jie ypač patogūs ploname skyriuje, storojoje žarnoje ir aklojoje žarnoje. Poravimui parazitai parenka klubinę žarną, iš kurios patelė ropoja pro išangę ir deda kiaušinėlius išangėje. Pinworms simptomai organizme yra niežėjimas išangėje, alergija, nuovargis, anemija, pilvo skausmas, išsekimas.

Enterobiazei gydyti skiriami vaistai nuo kirminų. Pinworm prevencija pagrįsta rankų higiena. Apsilankę bet kurioje viešoje vietoje, juos reikia nuplauti.

Apvaliosios kirmėlės - apvaliosios kirmėlės

Suaugusio žmogaus ilgis gali siekti 40 cm. Apvaliosios kirmėlės gyvena žmogaus žarnyne, jų kiaušiniai natūraliai išsirita, tada jie tęsia vystymąsi dirvožemyje, kur lieka, kol vėl patenka į žmogaus kūną. Nešvarios rankos, neplautos daržovės ir vaisiai yra infekcijos apvaliaisiais kirminais būdai. Apvaliųjų kirmėlių kiaušiniai yra padengti lukštu, kuris neištirpsta žmogaus skrandyje ir leidžia apvaliesiems kirminams išgyventi ir patekti į žarnyną, kur vystosi subrendę asmenys.

Apvalus kirminas

Ascariozė ilgą laiką gali būti besimptomė. Tada atsiranda simptomai, kurie priklauso nuo parazito vietos ir vystymosi fazės. Pirmojoje, migruojančioje askaridozės fazėje, pacientą jaudina karščiavimas, kosulys su skrepliais, odos bėrimai, migrena, padidėję limfmazgiai, kepenys ir blužnis. Vėlyvoje fazėje, kai parazitas jau patenka į žarnyną, pastebimi išmatų sutrikimai (gali pasireikšti dizenterija, į cholerą panašūs simptomai, vidurių šiltinės požymiai). Yra skausmingi pilvo pojūčiai, stiprus svorio kritimas ir nuovargis.

Platus kaspinuotis

Šiuo parazitu užsikrečiama per žuvis. Tai yra tarpinis kirmino šeimininkas. Valgyti nuo infekcijos nebūtina, kartais pakanka tik kontakto su užkrėstomis žuvimis. Štai kodėl pjaunant žuvį labai svarbu labai atsargiai elgtis su rankomis, peiliu, lenta.

Platus kaspinuotis

Nuo sergančio žmogaus iki sveiko neperduodamos nei kirminai, nei jų lervos. Infekcijos simptomai yra pykinimas, vėmimas, pilvo skausmas, padidėjęs ar sumažėjęs apetitas, dispepsiniai sutrikimai. Pirmieji ligos požymiai gali pasireikšti praėjus mėnesiui ar dviem po užsikrėtimo. Dėl ilgalaikio parazito buvimo žmogaus organizme atsiranda odos blyškumas, galvos skausmas, padidėjęs širdies susitraukimų dažnis, sumažėjęs kraujospūdis, silpnumas, anemija. Gydymas skirtas nužudyti kirminą. Tam naudojami antihelmintikai.

Galvijų kaspinuočiai

Galvijų kaspinuočiai gali užaugti iki 12 m. Tai yra hermafroditas, galintis išauginti per 100 000 kiaušinių, kurie išsiskiria su išmatomis. Kiaušiniai patenka į dirvą, tada ant augalų, šiuos augalus valgo galvijai. Gyvūno kūne kiaušiniai tampa lervomis, kurios yra lokalizuotos raumenyse. Jei žmogus valgo užterštą jautieną, lervos patenka į žarnyną. Lervos nėra perduodamos iš žmogaus.

Suaugę kirminai turi galvą su keturiais siurbimo indais, kaklą ir kūną, susidedantį iš segmentų. Segmentų skaičius nuolat auga, subrendę segmentai gali atsiskirti nuo kirmino ir išbristi iš žmogaus žarnyno.

Galvijų kaspinuočiai

Ligos simptomai yra pykinimas, vėmimas, dispepsiniai sutrikimai, padidėjęs seilėtekis, galvos svaigimas, silpnumas, nervingumas, nuovargis, neaiškios lokalizacijos pilvo skausmas, alergijos, apetito svyravimai.

Galvijų kaspinuočiui pašalinti iš organizmo yra schema, susidedanti iš 3 etapų: parengiamoji (organizmo valymas), gydymas antiparazitiniais vaistais, sveikimas (dieta, vaistažolių vaistas).

Kiaulienos kaspinuotis

Kiaulienos kaspinuočiu žmogus gali užsikrėsti per nešvarias rankas, blogai išvirtą mėsą, nešvarų vandenį, užsikrėtęs žmogus gali į aplinką išskirti kaspinuočio segmentus ir lervas su vėmalais ir išmatomis.

Kirminas žmogaus organizme gali gyventi iki 15–17 metų, jis prilimpa prie žarnyno gleivinės, o jo lervos kraujotaka gali išplisti po visą kūną ir prisitvirtinti prie bet kokių organų. Ypač pavojinga, jei lerva patenka į smegenis.

Kiaulės yra tarpinis šeimininkas; žmonėms, kurie dažnai bendrauja su žalia mėsa, kyla rizika užsikrėsti šiuo parazitu. Kiaulienos grandinė gali būti užkrėsta tiek kontaktuojant, tiek valgant nepakankamai termiškai apdorotą mėsą. Norint, kad mėsoje būtų sunaikintos visos kiaulienos kaspinuočių lervos, mėsa turi būti arba ilgai kepama, arba šaldoma 2–3 savaites.

Kiaulienos kaspinuotis

Kiaulienos kaspinuočiai gali paveikti plonąją žarną, kepenis, smegenis, regos organus, raumenis ir kt. Jei kaspinuotis paveikia gyvybiškai svarbius organus, žmogus gali patirti paralyžių ar net mirtį.

Kiaulienos kaspinuočio simptomai: alerginių reakcijų atsiradimas, pilvo skausmas, pykinimas ir vėmimas, silpnumas, galvos svaigimas, galvos skausmas, svorio kritimas, niežėjimas išangėje. Kirminas užkrečia žarnyno gleivinę, todėl simptomai labai panašūs į enteritą.

Gydymas apima vaistų, turinčių paralyžiuojantį poveikį kirminui, vartojimą, todėl jis negali likti ant žarnyno sienelių ir išeitis. Bet tuo pačiu metu jis išskiria didelį kiekį toksinių medžiagų, kurios gali sukelti anafilaksinį šoką žmogui. Todėl gydymas turėtų būti atliekamas tik prižiūrint gydytojui.

Parazitai burnoje

Parazitus žmogaus burnoje dažniausiai gali vaizduoti šie tipai:

 • trichomonas;
 • burnos ameba;
 • Diptera lervos (burnos miozė).

Klinikinis vaizdas gali būti toks:

 • alergijos;
 • silpnumas, svorio kritimas;
 • kvapnus kvapas iš burnos;
 • maišymo pojūtis gerkloje;
 • niežėjimas ir prakaitavimas;
 • pykinimas, jėgų praradimas.

Burnoje gyvenantys kirminai gali sunaikinti dantis, ant gleivinės ir liežuvio susidaryti pūlingos nuosėdos. Gydymą skiria tik gydytojas, kuris atsižvelgia į esamus simptomus, taip pat į parazitų rūšis. Būtina gydymo sąlyga yra visų žmonių, turinčių kontaktą su pacientu, tyrimas.

Apibendrinant

Pirmiau, nebuvo atsižvelgta į visus, net ir į labiausiai paplitusius parazitus, kurie gali gyventi žmogaus kūne. Svarbu suprasti didelį tos kaimynystės pavojų: kirminai žmoguje gali sukelti labai rimtų pasekmių ir galiausiai sukelti jų savininko mirtį. Todėl labai svarbu laiku diagnozuoti parazitus ir jų atsikratyti. Kalbant apie prevencines priemones, tai daugiausia higiena ir aukštos kokybės valgomos mėsos kepimas.