Kokius tyrimus reikėtų atlikti dėl parazitų?

Parazitų buvimo organizme simptomai dažnai gali atrodyti nenuoseklūs ir nepaaiškinami, ir nors ši mintis gąsdina, jie yra dažnesni, nei daugelis mano. Pasaulyje yra daugybė organizmų - įvairių tipų kirminai, pirmuonys, kurie gali parazituoti beveik visuose žmogaus vidaus organuose ir sukelti įvairių ligų simptomus. Kokius parazitų tyrimus reikia atlikti ir kada tai daryti, galite sužinoti iš šio straipsnio.

Kada man reikia pasitikrinti?

kokius tyrimus atlikti norint nustatyti parazitus

Dažniausiai parazitinėmis ligomis užsikrečiama valgant blogai nuplautas daržoves ir vaisius, blogai apdorotą mėsą, žuvį, žalią vandenį, taip pat per buitinį kontaktą, kai naudojami bendri vaikų indai, žaislai.

Yra šie parazitų tipai:

  • Pirmuonys (lamblia, ameba, maliarijos plazmodiumas).
  • Parazitiniai nariuotakojai (niežų sukėlėjas - demodeksinė erkė).
  • Parazitinės kirmėlės (helmintai).

Labiausiai paplitusias parazitines ligas sukelia helmintai (kirminai), jos pasireiškia tarp mažų vaikų, naminių gyvūnėlių savininkų ir socialiai remtinų žmonių.

Pagrindinis parazitų bruožas yra jų nepastebimas buvimas pradinėse stadijose. Ilgą laiką po infekcijos jie niekaip nepasireiškia ir sukelia ryškius simptomus jau pažengusiose stadijose.

Parazitų buvimą organizme galite atpažinti pagal šias apraiškas:

  • Pūtimas, dujos, vidurių užkietėjimas, viduriavimas, skrandžio, žarnyno skausmas.
  • Sumažėjęs ar padidėjęs apetitas, diskomfortas pavalgius.
  • Nemotyvuotas svorio kritimas.
  • Odos niežėjimas, nesuprantami bėrimai, dermatitas, dilgėlinė.
  • Odos blyškumas, padidėjęs nuovargis arba diagnozuota anemija (dažniausiai geležies trūkumas).
  • Pervargimas, miego sutrikimai (mieguistumas, nemiga).
  • Dantų griežimas miegant, užsitęsęs kosulys.

Jei pasireiškia šie simptomai, turėtumėte kreiptis į bendrosios praktikos gydytoją ir išsitirti, ar nėra parazitų.

Kokius testus perduoti parazitams

parazitų buvimo organizme tyrimai

Yra daugybė tyrimų, leidžiančių nustatyti parazitų (pirmuonių, nariuotakojų, helmintų) buvimą organizme.

Kadangi dažniausios ligos yra helmintijos, geriausias būdas pasitikrinti, ar nėra parazitų, yra išmatų tyrimas.

Norėdamas atlikti standartinį tyrimą, pacientas turės surinkti tris atskirus išmatų mėginius iš skirtingų tos pačios dalies sričių į sterilų indą ir kuo greičiau pristatyti biomedžiagą į laboratoriją. Gydytojas laborantas tiria gautus mėginius mikroskopu ir gali nustatyti tiek gyvus parazitus, tiek iš kiaušinio.

Standartinis išmatų tyrimas dėl kirmėlių kiaušinėlių ne visada yra informatyvus. Dėl parazitų gyvenimo ciklo ypatumų tiriamame mėginyje vietoj kiaušinių ar suaugusio žmogaus gali būti negyvų helmintų ar jų fragmentų, kurių negalima naudoti ligai diagnozuoti.

Informatyvesnė yra išplėstinė išmatų analizė, kurioje naudojama polimerazės grandininė reakcija. Ši technologija leidžia aptikti helminto DNR, net jei jis yra negyvas, žiemos miego metu arba į tiriamą medžiagą pateko tik organizmo fragmentai.

Norint tiksliai pasakyti, ar organizme yra parazitų, ar ne, bandymas turi būti atliekamas bent tris kartus skirtingomis dienomis. Vieno tyrimo tikslumas, remiantis statistiniais duomenimis, yra 50%, o atlikus trigubą tyrimą, jis padidėja iki 99%.

Kita, ne mažiau svarbi analizė yra serologinės reakcijos - antikūnų prieš parazitą lygio nustatymas. Jie gali nustatyti ūminę (IgM) ir lėtinę ar atidėtą helminto invaziją (IgG). Be to, jie gali nustatyti infekciją parazitais, kurių negalima rasti išmatose.

Kai kurie helmintai parazituoja tulžies latakuose, taip pat gali formuotis cistos plaučiuose, kepenyse ir smegenyse. Jie gali būti įtariami pagal atitinkamus klinikinius simptomus ir aptikti naudojant serologinius tyrimus, rentgeno spindulius, KT ar MRT, taip pat atliekant biopsiją.

Parazitinėms odos ligoms (niežai, demodikozė, tam tikros rūšies helmintai) diagnozuoti, odos įbrėžimams ir biopsijai naudojami specialūs tyrimai (jodas) ir serologiniai tyrimai.

Kokius tyrimus turėtų atlikti suaugęs žmogus dėl parazitų?

parazitų buvimo suaugusiesiems tyrimai

Suaugusieji rečiau serga helmintoze, nes atidžiau laikosi asmens higienos taisyklių, rečiau valgo neplautus daržo vaisius ir daržoves, o žaidimų metu taip pat mažiau bendrauja su gatvės gyvūnais.

Visiems pacientams prieš patekimą į ligoninę būtina atlikti tyrimus dėl suaugusiųjų helmintijų, jei yra tam tikrų nespecifinių nusiskundimų (skrandžio ir žarnų sutrikimas, ilgalaikis odos niežėjimas, bėrimas, silpnumas, nuovargis, anemija). tam tikrų kategorijų darbuotojų prevencinio tyrimo dalis.

Tai apima maisto pramonės darbuotojus, su vaikais dirbančius asmenis (globėjus ir aukles darželiuose, mokytojus, sporto skyrių vadovus). Šiuos asmenis tikrai reikia ištirti dėl enterobiazės ir askaridozės.

Medžiotojai ir ūkininkai turėtų būti reguliariai tikrinami dėl trichineliozės ir strongyloidiazės; žvejams svarbu atlikti serologinį tyrimą opisthorchiazei nustatyti. Daugiau informacijos apie tai, kokius tyrimus reikėtų atlikti tuo ar kitu atveju, galite gauti iš terapeuto.

Kokie tyrimai parazitus perduoda vaikui

vaikų parazitų buvimo organizme tyrimai

Kiekvienam vaikui turi būti atlikta išsami diagnozė, kad būtų galima nustatyti kirminus ir paskirti veiksmingą jų terapiją prieš lankant darželį ir pradinę mokyklą (priimant, po ilgos pertraukos ar ligos). Taip pat ikimokyklinėse įstaigose ir mokyklose yra privalomi reguliarūs profilaktiniai tyrimai, siekiant nustatyti helminto užkrėtimus ankstyvosiose stadijose ir užkirsti kelią jų plitimui.

Norėdami diagnozuoti helmintiozę, vaikai turėtų atlikti bendrą išmatų analizę, taip pat nubraukti nuo perianalinių raukšlių.

Nubraukimas yra pripažintas efektyviausiu ir tiksliausiu enterobiozės (pinwormų sukeltos ligos) diagnozavimo metodu. Jos metu, prieš einant į tualetą ir tarpvietės tualetą, iš perianalinių klosčių paimamas specialus medvilninis tamponas, mentelė ar nedidelis gabalėlis skaidrios juostos, kuri po to uždedama ant stiklinės stiklinės ir tiriama mikroskopu. . Esant ligai, laboratorijos asistentas tiriamojoje medžiagoje ras pinworm kiaušinius.

Parazitinių ligų gydymą skiria gydytojas arba pediatras, sunkesniais atvejais - infekcinių ligų specialistas. Su odos pažeidimais (kai kuriais helmintais, su niežais ar demodikoze) terapiją parenka dermatologas.

Jei įtariate parazitinę ligą, svarbu neatidėlioti kontakto su specialistu, nes pavėluotas gydymas gali sukelti komplikacijų pačiam pacientui, taip pat padidina ligos perdavimo kitiems riziką.