Žmogaus parazitų tipai ir parazitų sukeltos ligos

kaip atrodo pinworms

Pinwormyra dažnas svečias vaikų grupėse. Tai vidutinio dydžio (iki 1 cm ilgio) plonosios ir storosios žarnos gyventojas, kiaušinėlius palieka iš tiesiosios žarnos, ant odos klosčių, apatinių drabužių ir patalynės. Tai atsitinka dažniau naktį, kartu su stipriu niežuliu išangėje. Pinworm kiaušiniai sunoksta po 4-6 valandų ir yra pasirengę sukelti ligas, jie puikiai išsilaiko aplinkoje. Jie patenka į žmogaus kūną dulkėmis, nešvariomis rankomis, per minkštus žaislus, apatinius, indus.

Nustatyti diagnozę - reikia nubraukti odą aplink išangę ir ištirti mikroskopu, bent 3 kartus 3 dienų intervalais.

Aptikus pinworm kiaušinius, reikia ištirti visą užkrėstųjų šeimą.

Pasaulyje apie 350 milijonų žmonių yra užsikrėtę enterobioze, kai užsikrėtęs vienas šeimos narys, ligos pavojus visiems namų ūkiams yra labai didelis.

Toxocara - parazitas

Toxocarayra šunų virškinimo sistemos parazitas. JAV ir Europoje toksokaroze serga 80% šuniukų ir daugiau nei 50% suaugusių šunų. Žmonių apklausos parodė, kad iki 37% gyventojų yra jautrūs Toxocara antigenui. Tai reiškia, kad šie žmonės buvo ar yra toksokarų nešiotojai.

Toxocara yra iki 30 cm ilgio, tokiu pavidalu gyvena nuolatinio savininko - šuns - kūne. Šuo išleidžia toksokaro kiaušinius į smėlį, dirvą, kur jie gali išlikti keletą metų. Su smėliu jie patenka į smėlio dėžėse žaidžiančių vaikų rankas, taip pat laikosi batų ir drabužių. Patekimas į žmogų yra parazito aklavietė, nes lervos bręsta, plinta per indus ir vidaus organus, tačiau neišsiskiria.

Norint nustatyti diagnozę, išmatų analizė visiškai nėra informatyvi, reikalinga paveiktų organų (dažniausiai kepenų) biopsija ir imunologiniai tyrimai.

Tragiškiausias yra toksokaro patekimas į akis (nuo 15 proc. pasaulyje akių pašalinimo atvejų yra dėl toksokarų), nemalonūs yra ir plaučių, širdies, smegenų, raumenų pažeidimai - karščiavimas, kosulys, padidėjusios kepenys, limfmazgių uždegimas, odos bėrimas, nervų ir psichikos sutrikimai, traukuliai.

Ascaris - parazitas

apvaliosios kirmėlės žmogaus kūne

Ascaris- kasmet serga iki 100 milijonų žmonių. Jis patenka į žmogų su maistu (dažniausiai nevirtomis žolelėmis, daržovėmis ir vaisiais), su žaliu vandeniu, nešvariomis rankomis, dulkėmis ir aktyviai jį neša musės. Apvaliosios kirmėlės ilgis yra iki 40 cm, viena apvaliųjų kirmėlių patelė kasdien išskiria iki 200 000 kiaušinių, kurie patenka į dirvą ir gerai joje išsilaiko metus. Nurytas apvaliųjų kirmėlių kiaušinis plonojoje žarnoje virsta lerva, tada prasiskverbia į žarnyno sienelę, patenka į kraujo kapiliarus, patenka į kepenis, smegenis, akis, širdį ir plaučius. Judėjimo procese apvaliosios kirmėlės minta krauju - eritrocitais ir maistinėmis medžiagomis. Anemija (mažakraujystė) yra dažnas askaridozės palydovas.

Lervų migracija sukelia alergiją žmonėms, skausmą visame kūne, karščiavimą, padidina astmos, artrito, neurodermito, egzemos, traukulių riziką. Jei dėl kraujagyslių plyšimo jis patenka į plaučius, galimos kraujosruvos ir hemoptizė, rentgeno spinduliais - infiltratai, kaip ir tuberkuliozės procese.

Judėdami palei bronchus į ryklę, apvaliosios kirmėlės su skrepliais patenka į burną, o iš ten - į stemplę, skrandį ir žarnas. Žarnyne laikomos apvaliosios kirmėlės, atsiremiančios į žarnyno sieneles, sukelia uždegimą, infiltraciją ir kraujavimą. Komplikacijos galimos, kai apvalusis kirminas patenka į nosies sinusus, kepenis, tulžies latakus, kasą ir inkstus. Pilvo ertmėje yra žarnų nepraeinamumas, pūlingi procesai. Diagnozė remiasi išmatų analizėmis (mažiausiai 3 kartus), imunologiniais tyrimais - lervų laikotarpiu.

Kabliukas - parazitas

Kabliukas- vaikščiodamas basomis (jis nepalieka pėdsakų) gali patekti į žmogų per odą (taip pat nepalieka pėdsakų). Kabliuko kirmėlių dydis - iki 1, 5 cm, migruoja ir kenkia taip pat, kaip apvalusis kirminas. Ypatumas yra toks simptomas kaip niežtintis galūnių bėrimas ir ryškesnė anemija.

Išmatų analizę, kaip ir daugumą invazijų, reikia atlikti bent 3 kartus.

Plati juosta - parazitas

platus kaspinuotis žmogaus kūne

Platus kaspinuotisyra didelis ilgas kepenis,vieno individo ilgis yra iki 10 metrų, gyvenimo trukmė žmogaus organizme - iki 25 metų.Ar galite įsivaizduoti, kas vyksta žmoguje, jei viduje yra keli tokie dideli šimtamečiai?

Įsivaizduokite, kaip kirminas susisuka žarnyne, kiek mažai vietos lieka žmogaus žarnos spindyje! Jei kirminas „atsitiesė“, tada pusė jo ilgio kabojo! Beje, visas reikalingas ir naudingas medžiagas kirminas pasisavina per visą kūno paviršių.

Galite užsikrėsti valgydami žalią, nepakankamai sūdytą žuvį, vėžius ir ikrus. Kaspinuočio simptomai gali būti anemija, išsekimas, pilvo skausmas, ypač tokie požymiai kaip padidėjęs seilėtekis ryte, vėmimas, pykinimas, silpnumas, mieguistumas, mieguistumas. Galimas žarnų nepraeinamumas.

Visiškai stulbinantis poveikis nepasiruošusiam žmogui išleidžiamas iš žarnų atplėšus parazito „uodegą“ - tai kaspinuočių bruožas, padedantis nustatyti diagnozę.

Galvijų ir kiaulienos kaspinuočiai yra parazitai

Galvijų ir kiaulienos kaspinuočiai yra parazitai, patekę į žmogaus organizmą su žalia mėsa, mėsos produktais, taukais.

Suaugusio galvijų kaspinuočio ilgis yra iki 7 metrų, kiaulienos kaspinuočio - iki 2 metrų, gyvenimo trukmė - iki 20 metų, o pagrindinis pavojus kyla dėl lervų, galinčių judėti, migracijos. prasiskverbti net į akis ir smegenis.

Echinococcus ir Alveococcus - parazitai

echinokokas ir alveokokas organizme

Echinococcus ir alveococcus yra parazitai, kuriais žmogus užsikrečia kontaktuodamas su gyvūnų nešiotojais, gerdamas užterštą vandenį, nurydamas dirvą su uogomis ir daržovėmis.

Žarnyno lervas kraujotaka perneša visame kūne, patekdama į kepenis, plaučius, inkstus, kaulus ir smegenis. Lerva virsta cista, kuri auga stumiant ir spaudžiant aplinkinius audinius. Simptomai priklauso nuo cistos vietos ir organų suspaudimo laipsnio.

Cistos plyšimas yra labai sunki komplikacija.

Giardia - parazitas

Giardiayra paprasčiausias flagelatų klasės parazitinis gyvūnas. Jis yra kriaušės formos, 10–20 µm ilgio; nugarinė pusė išgaubta, pilvinė pusė įgaubta ir suformuoja siurbiamąjį dangtelį laikinam tvirtinimui prie šeimininko žarnos epitelio ląstelių. 2 ovalūs branduoliai, 4 vėliavėlių poros. Jis gyvena žmogaus žarnyne (daugiausia vaikams), daugiausia dvylikapirštėje žarnoje, rečiau tulžies latakuose ir tulžies pūslėje, sukeldamas giardiazę. Dažnai pasireiškia besimptomiai parazitiniai nešėjai. Infekcija cistomis atsiranda tada, kai pirmuonys patenka į apatinę žarną pro burną, kai užterštas maistas ar vanduo patenka į organizmą, taip pat per nešvarias rankas ir kt. Dažnumas yra atsitiktinis. Giardiazė yra paplitusi visose pasaulio vietose.